Reklama

Kordelia

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Olśniło mnie dopiero, kiedy po dyskusji i kolacji rozjechaliśmy się do domów: przecież Maria z „Ostatniego rozdania” Wiesława Myśliwskiego to Kordelia Kierkegaarda!
K

Kordelia, którą rozkochał, z którą się zaręczył i którą porzucił opisany w „Dzienniku uwodziciela” Johannes. Przy wszystkich różnicach (jak choćby tej, że bohater Kierkegaarda nawet nie otwiera listów od ukochanej, a bohater Myśliwskiego przeciwnie – czeka na nie, choć nie odpowiada), zasadnicza antynomia pozostaje ta sama: Kordelia kocha, Johannes potrafi tylko grać miłość. Kordelia pisze: „Leć, gdzie chcesz, ja jestem Twoja, sięgnij ostatecznych granic świata, a ja jestem Twoja, kochaj tysiące innych, a ja jestem Twoja...”, Johannes ironizuje: „Kochać się w jednej to za mało; kochać wszystkie to lekkomyślność...”. Bohater „Ostatniego rozdania” wyznaje: pragnąłem się do czegoś przywiązać, ale nie potrafiłem, wytworzyłem w sobie „rodzaj obronnego znieczulenia (...) na wszystko, co mi życie niosło”. A Maria pisze jak Kordelia: „Prawdziwa miłość jeśli już kogoś wybiera, to po kres, na...

3585

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]