Reklama

Gra z czasem

Gra z czasem

08.10.2013
Czyta się kilka minut
To dla uproszczenia wymyśliliśmy podział świata na empiryczny i metafizyczny. Nie ma czegoś takiego. Gdy człowiek rano wstanie i spojrzy przez okno, nie zobaczy tego, co jest za oknem, tylko to, co jest w nim.
Fot. Krzysztof Kuczyk / FORUM
M

MICHAŁ NOGAŚ: Po lekturze „Ostatniego rozdania” odniosłem wrażenie, że jest to najbardziej „gęsta” ze wszystkich Pańskich książek. Nie znaczy to oczywiście, że poprzednie nie zmuszały czytelnika, by zastanowił się nad każdym zdaniem, smakował je, trawił.
WIESŁAW MYŚLIWSKI:
Nie mogę zracjonalizować wszystkiego, co napisałem. Więcej – mogę zracjonalizować mniej niż połowę. Książkę piszę intuicyjnie i bez planu. Choć trudno w to uwierzyć, gdy zaczynam pisać książkę, nie wiem, o czym ona będzie. To intuicja mną kieruje, to ona sprawia, że takie akurat, a nie inne przypadki słowo ściąga do siebie. Słowo jest magnesem.
Wyznaję zasadę, że literatura jest sztuką słowa, tylko nią. Słowo wybiera, co jest mu potrzebne, z wielu przypadków wybiera jeden. Nie umiałbym nawet panu powiedzieć, dlaczego akurat konkretny przypadek. Ale wydaje mi się, że trafnie wybieram, bo...

18937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ważne spostrzeżenie ; czas kalendarzowy i czas odczuwalny , można go nazwać zegarowym... Tak , ta proza uczy czasu.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]