Reklama

Nieszczęsny dar wolności

Nieszczęsny dar wolności

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Muktada al-Sadr, inspirator wystąpień zbrojnych w Bagdadzie i w południowym Iraku, ma duże aspiracje. Choć przewodzi tylko jednej z szyickich frakcji, swą pozycję buduje na społecznym niezadowoleniu i na opozycji wobec umiarkowanych ajatollahów, którzy wolą współpracować z tymczasowymi irackimi władzami i z aliantami.
O

O tym młodym duchownym, który piątkowe kazania zwykł wygłaszać w meczecie w Kufie, w “hiszpańskiej" części strefy międzynarodowej, niewiele można powiedzieć. W jakim jest wieku? Twierdzi, że ma 31 lat, ale wielu uważa, że jest młodszy. Poza kazaniami niechętnie prezentuje swe poglądy, a na spotkania z dziennikarzami posyła rzeczników-doradców - takich jak Mustafa al-Jaqubi, aresztowany przez siły hiszpańskie pod zarzutem udziału w morderstwie jednego z szyickich konkurentów Sadra. Gdyby szukać podobieństw, przychodzi na myśl mułła Muhammad Umar, przywódca obalonych afgańskich talibów, który nawet nie dawał się fotografować.

Syn swego ojca

Dla szyitów Muktada jest przede wszystkim synem swojego ojca i członkiem powszechnie szanowanego szyickiego rodu. Ojciec, Muhammad Sadik al-Sadr, urodził się w 1943 r. i był krewnym uczonego...

9278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]