Reklama

Komu bije dzwon

Komu bije dzwon

09.04.2005
Czyta się kilka minut
2 lipca 1980, podczas pielgrzymki do Brazylii, Jan Paweł II odwiedził jedną z najuboższych dzielnic Rio de Janeiro, favelę Vidigal. Jej mieszkańcom ofiarował niespodziewanie swój pierścień kardynalski.
W

Widok takich osiedli, ulokowanych nieopodal luksusowych hoteli, nikogo w tym kraju nie dziwi. Zbudowane są najczęściej na stoku góry, żeby umożliwić spływ nieczystości (kanalizacja i elektryczność należą tu do rzadkości).

Do Vidigal Papież przyjechał nad ranem. Wąską uliczkę, którą szedł do kościoła, oblegał tłum Brazylijczyków podrygujących w rytmie samby. W niewielkiej kaplicy dziecięcy chórek śpiewał “Ave Maria". Po części oficjalnej Jan Paweł II długo rozmawiał z proboszczem. W końcu zdjął z palca pierścień ze słowami: “To dla tych najbardziej potrzebujących w parafii". Gdy wyszedł, nastała cisza. Papież powiedział: “Nie z ciekawości przyszedłem, ale dlatego, że was kocham!". Odpowiedział mu śpiew: “Twoja obecność jest krzykiem naszego zwycięstwa".

Niemal od pierwszych chwil pontyfikatu Jan Paweł II podkreślał, że nie przyszedł do Watykanu...

4978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]