Reklama

Kolej na Jurka

Kolej na Jurka

26.04.2007
Czyta się kilka minut
A zatem mamy trzecią z kolei partię prawicową i czwartą, tworzącą koalicję rządzącą. Metoda skłócania wewnętrznego poszczególnych grup społecznych jako sposobu rządzenia dosięgnęła tym razem samego Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek Sejmu i wiceprezes PiS Marek Jurek opuścił partię i fotel marszałkowski, tworząc nowe chrześcijańsko-konserwatywne ugrupowanie polityczne, odrębne, nie pozbawione szans, choć nadal popierające obecny rząd. Będziemy więc mieli trzy partie wyznające - ich zdaniem w sposób jedynie autentyczny - te same wartości narodowe, chrześcijańskie i rodzinne. Tyle tylko że nie potrafiące się pogodzić ani co do ich treści, ani co do sposobu ich realizacji, czyli w kluczowych bądź co bądź sprawach.
W

Wszystkie trzy partie będą rywalizować o tych samych wyborców, walcząc też o poparcie biskupów i Radia Maryja. Wszystkie trzy nie pamiętają, że w katolickiej Polsce - tej przedwojennej i tej współczesnej - partie usiłujące być politycznym ramieniem Kościoła nie miały nigdy wielkiego poparcia, tym bardziej jeśli nie wiadomo, o co właściwie toczą między sobą ustawiczne spory. Oczywiście jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o władzę. Tyle tylko że czym większe rozdrobnienie prawicy (a zawsze znajdzie się ktoś jeszcze bardziej na prawo), tym bardziej rosną szanse lewicy i liberałów. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale nie przeszkadza to prawicy zmierzać ku własnej klęsce. Pozostaje więc rozpaczliwe odwlekanie przedterminowych wyborów i płacenie koalicjantom przy każdym kolejnym kryzysie.

Można od biedy lekceważyć znikanie z PiS co bardziej wyrazistych...

1880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]