Reklama

Ładowanie...

Powrót, nie powrót

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Przemieniona Unia Wolności chce wrócić na pierwszy plan sceny politycznej. Z Władysławem Frasyniukiem na czele i z Tadeuszem Mazowieckim, zdegustowanym Unią Wolności, którą sam tworzył. Dołączyć chce, po paroletniej przerwie w polityce, Janusz Steinhoff, minister w rządzie Akcji Wyborczej Solidarność (i Unii Wolności) oraz wicepremier Jerzy Hausner w nowym wcieleniu. Pojawiają się także były minister Jacek Janiszewski, za którym ciągną się różne zarzuty, i Andrzej Anusz z prawomocnym wyrokiem za plagiat.
G

Galeria mężów opatrzności

Piłsudski i de Gaulle, ci to wracali w wielkim stylu. Obaj wycofali się z polityki, demonstrując niezadowolenie z obrotu spraw publicznych, na który nie mogli mieć wpływu. Obaj jednak zachowali zdobyty w wojnach kapitał zaufania. Obaj w rozdartych wewnętrznie krajach potrafili powrócić jako mężowie opatrznościowi, przynajmniej dla znaczącej części swoich narodów; każdy z wyrazistym programem i z gronem zdeterminowanych zwolenników. I w obu przypadkach dochodziło do bratobójczych starć, których wynik nie był bynajmniej przesądzony.

Można sobie wyobrazić, że podobny powrót mógłby mieć Lech Wałęsa, gdyby w porę wycofał się sam, nie przegrał w wyborach i gdyby się potem nie ośmieszył ponownym kandydowaniem bez żadnych szans. No i gdyby sytuacja była naprawdę dramatyczna i groźna - taka, która wymaga mężów...

8103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]