Reklama

Powrót, nie powrót

Powrót, nie powrót

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Przemieniona Unia Wolności chce wrócić na pierwszy plan sceny politycznej. Z Władysławem Frasyniukiem na czele i z Tadeuszem Mazowieckim, zdegustowanym Unią Wolności, którą sam tworzył. Dołączyć chce, po paroletniej przerwie w polityce, Janusz Steinhoff, minister w rządzie Akcji Wyborczej Solidarność (i Unii Wolności) oraz wicepremier Jerzy Hausner w nowym wcieleniu. Pojawiają się także były minister Jacek Janiszewski, za którym ciągną się różne zarzuty, i Andrzej Anusz z prawomocnym wyrokiem za plagiat.
G

Galeria mężów opatrzności

Piłsudski i de Gaulle, ci to wracali w wielkim stylu. Obaj wycofali się z polityki, demonstrując niezadowolenie z obrotu spraw publicznych, na który nie mogli mieć wpływu. Obaj jednak zachowali zdobyty w wojnach kapitał zaufania. Obaj w rozdartych wewnętrznie krajach potrafili powrócić jako mężowie opatrznościowi, przynajmniej dla znaczącej części swoich narodów; każdy z wyrazistym programem i z gronem zdeterminowanych zwolenników. I w obu przypadkach dochodziło do bratobójczych starć, których wynik nie był bynajmniej przesądzony.

Można sobie wyobrazić, że podobny powrót mógłby mieć Lech Wałęsa, gdyby w porę wycofał się sam, nie przegrał w wyborach i gdyby się potem nie ośmieszył ponownym kandydowaniem bez żadnych szans. No i gdyby sytuacja była naprawdę dramatyczna i groźna - taka, która wymaga mężów...

8103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]