Reklama

Ładowanie...

Kod nieznany. Recenzja filmu „Silent Twins”

17.10.2022
Czyta się kilka minut
W „Silent Twins” mamy surrealistyczny żart, musical i „cudownie brzydką” animację lalkową. Już czołówka filmu sygnalizuje: porzućcie nadzieję na klasyczne kino biograficzne.
MATERIAŁY PRASOWE GUTEK FILM
K

Kino zrobiło całkiem sporo, by dostrzec i oswoić tak zwaną neuroatypowość. W filmach fabularnych zaroiło się przede wszystkim od różnej maści „rain manów” i innych „pięknych umysłów”, jakby ich geniusz był rodzajem niezbędnej przepustki do świata, którym rządzi odgórnie ustalona norma. A dodatkową nagrodą stają się bliskie więzi z „normalsami”.

Prawdziwa historia sióstr Gibbons, opisana w reportażu „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace, przepisana na scenariusz przez Andreę Seigel i przeniesiona na ekran przez Agnieszkę Smoczyńską, wyłamuje się z tego schematu. W „Silent Twins” nie ma też stawiania diagnoz ani gromkich oskarżeń instytucji spod znaku „nadzorować i karać”. Zamiast tego czeka nas jedyna w swoim rodzaju wyprawa na drugą stronę lustra – do świata, który fascynuje swoim bogactwem i jednocześnie pozostaje nieprzenikniony. W filmie łatwo taki świat zmitologizować,...

7576

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]