Reklama

Ładowanie...

Festiwal Filmowy w Gdyni: Klęska obfitości

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Kiedyś narzekaliśmy na zaściankowość naszego kina. Dziś dostrzegamy paradoksy kosmopolityzmu. Zwłaszcza w takich miejscach jak Gdynia, gdzie czasami bardziej chodzi nam o Polskę aniżeli o samo kino.
„The Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska MATERIAŁY PRASOWE GUTEK FILM
J

Jaką twarz ma dzisiejsze polskie kino? Patrząc na werdykt minionego właśnie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (12-17 września 2022), należy ona do… czarnoskórych walijskich bliźniaczek, które z tajemniczych powodów zamilkły. I stworzyły sobie własny świat, tyleż kreatywny, co autodestrukcyjny i hermetyczny.

Złote Lwy dla anglojęzycznego filmu „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej to decyzja odważna, bo nie tylko idąca pod prąd typowo polskim tematom, ale i wbrew decyzjom innych prestiżowych gremiów, zagranicznych i rodzimych, na czele z Cannes, Wenecją czy komisjami przedoscarowymi. Przepadły więc z kretesem pewniaki tej imprezy, na czele z Wojciechem Smarzowskim („Wesele”), Jerzym Skolimowskim („IO”) i Małgorzatą Szumowską („Infinite Storm”), a zwyciężył film pozornie najbardziej oddalony od naszego podwórka i potocznych wyobrażeń o tym, co w kinie ważne....

17498

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]