Reklama

Kobieta do zjedzenia

Kobieta do zjedzenia

08.11.2021
Czyta się kilka minut
Ta „baśń zrodzona z tragedii” płynie sobie elegancko, nieśpiesznie, wręcz onirycznie, lecz pod jedwabną podszewką, tkaną z szeptów i krzyżujących się spojrzeń, skrywa autentyczny koszmar.
Kristen Stewart jako księżna Diana w filmie „Spencer” w reżyserii Pabla Larraína CLAIRE MATHON / FORUM FILM POLAND
W

W masowej wyobraźni zapisała się po prostu imieniem, na dodatek zdrabnianym arystokratyczno-familiarną zbitką „Lady Di”. Była przecież własnością tłumów: ulubienicą mediów, ikoną stylu, „królową ludzkich serc”. Chilijski reżyser Pablo Larraín w filmie „Spencer” już na wejściu tytułuje ją panieńskim nazwiskiem i tym samym wyciąga księżną Dianę z popkulturowego kontekstu. Działa trochę na przekór jej filmowym, czy serialowym, przedstawieniom, nie interesują go więc dworskie intrygi ani śliskie tajemnice alkowy. Czyli cały ten tabloidowy przemysł, gdzie najlepiej sprzedaje się splendor i skandal.

Zamiast tego dostajemy studium kobiecej obcości – w królewskiej scenerii Bożego Narodzenia, a zarazem w niedogrzanych wnętrzach wiejskiej posiadłości Sandringham, w otoczeniu ludzi, którzy wyglądają niczym z gabinetu woskowych figur, i wśród wykwintnych potraw, na które brak apetytu....

6521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]