Reklama

Klucze

Klucze

11.01.2021
Czyta się kilka minut
R

Ręce mi opadają i serce się ściska. Ale właściwie należało się tego spodziewać. Że przyjdą z zardzewiałymi nożycami przeciąć zetlałą wstążkę wiszącą u szczytu skrzypiących schodów. Słyszę kroki na tych schodach. W wyobraźni można było długo je liczyć. Wśród nich także moje. Już się nie zdobędę na wizytę w Domu odebranym. Gdy będziecie rozdawać klucze ku pamięci, odłóżcie jeden dla mnie.

Czy mój żal i złość są uprawnione? Napisanie tego listu mam za uprawnione. Przecież brałam udział w zawłaszczaniu tego miejsca. Proszę zarezerwujcie dla mnie miejsce, gdy będziecie ostatni raz wspinać się po tych schodach i z nich zstępować ostatni raz. Chciałabym też, byście postawili jakąś godną macewę na skraju pobliskiego zieleńca. Sporo jest w Krakowie przechodniów, którzy chętnie położą na niej rękę.

Serdecznie życzę Redakcji nowego adresu. Oby dało się go prędko wybrać i zasiedlić. Nawet jeśli nie zdołam od razu tam dotrzeć, to jednak zaproście mnie któregoś dnia.

Nie chcę kończyć tego listu smutną, bezsilną łezką. Znajomy weterynarz mawia do kota, którego właśnie operował: „Roman, dasz radę!”. Kochani, Wy też dacie radę! Pokonacie góry bałaganu, jakie spowoduje przeprowadzka. Będzie się Wam dobrze pisać i redagować na szerokim wietrze. Będziecie lżej oddychać – na swoim. Liczę, że z nowego miejsca będziecie śmielej odzywać się do Kościoła, z którego nikt nas nie wywłaszczy, choćby chciał.

Czytaj także: Zróbmy sobie miejsce - trwa zbiórka na nową siedzibę "Tygodnika Powszechnego"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nikt Tygodnika nie "wywłaszczy" z kościoła, ponieważ nie jest on Tygodnika własnością (słownik naszym przyjacielem). Oczywiście nie jest także własnością Kurii krakowskiej, w przeciwieństwie do pałacu biskupiego przy Wiślnej, gdzie Tygodnikowi wyznaczył siedzibę kard. Sapieha. Próba jej "zawłaszczenia" (nabycia na własność rzeczy niczyjej, jak podpowiada nasz przyjaciel) z udziałem p. Bortnowskiej nie mogła się powieść, bo instytucja zasiedzenia w takich przypadkach nie działa. Chwała Bogu, właściciel nie oddał w użytkowanie całej nieruchomości i miał lokatorów na oku ;), nie wtrącając się zbytnio w ich poczynania, a jeśli już - to nieśpiesznie i ostrożnie. Teraz wszedł przeciąć tę i tak zetlałą wstążkę nożycami. Zardzewiałymi... :D:D:D Dobrze, ze nie dzierżył ich w dłoniach splamionych krwią bratnią. Skrzypiące schody, łaskawa pani, mogą tym skrzypieniem ostrzegać, ze są już spróchniałe i niebezpieczne. Przyszedł czas na remont, ot co. Ja też życzę Tygodnikowi dobrze i żeby mu ten szeroki wiatr głowy nie urwał, ale irytują mnie histeryczne, obłudne reakcje na krok, którego istotnie można było się spodziewać. "Będziecie lżej oddychać – na swoim. Liczę, że z nowego miejsca będziecie śmielej odzywać się do Kościoła". To do tej pory było im duszno na Wiślnej? Kto bronił wyjść wcześniej? No i niecierpliwie czekam na te śmielsze odzywki. Na zakończenie: co z ta macewą? Dlaczego akurat macewa? Chyba że chodzi o ten numer opisany w Rdz 23:3-20, jednak patriarcha zapłacił, zanim postawił. Że na postawionej niejeden będzie chciał położyć rękę - w to nie wątpię.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]