Reklama

Kłopoty z pomnikiem, kłopoty z pamięcią

Kłopoty z pomnikiem, kłopoty z pamięcią

05.05.2014
Czyta się kilka minut
Czy w Warszawie powstaną dwa pomniki upamiętniające Ratujących?
N

Na razie wszystko na to wskazuje. W marcu 2014 r. Ratusz i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa rozstrzygnęły konkurs na koncepcję monumentu na placu Grzybowskim: zwyciężyła wizja żelbetowej wstęgi oplatającej kościół Wszystkich Świętych, z wypalonymi laserem i podświetlonymi nazwiskami (ma być ich ok. 10 tys. – relacje o masowym ponoć polskim bohaterstwie zbiera m.in. Komitet dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów). Inny projekt dotyczy okolicy Muzeum Historii Żydów Polskich, stoi za nim międzynarodowy komitet, w którym są główni darczyńcy Muzeum, m.in. Zygmunt Rolat, a także Szewach Weiss i Daniel Rotfeld.
Obie lokalizacje – znajdujące się na trasie wycieczek idących przez teren getta do nowo powstałego Muzeum – budzą kontrowersje. Jak pisaliśmy rok temu: „Kiedy zaczynamy mówić o upamiętnianiu Sprawiedliwych, zaczynamy mówić nie tylko o tym, co rzeczywiście wydarzyło...

2303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]