Reklama

Zapada zmierzch, pomnika nie ma

Zapada zmierzch, pomnika nie ma

05.05.2014
Czyta się kilka minut
Czuję smutek i złość, gdy obserwuję debatę nad pomnikiem Polaków Ratujących Żydów. Sprawa dotyczy mnie osobiście: zawdzięczam życie tym, których zasługi pomnik ma upamiętnić.
Ślad wyznaczający przebieg muru getta. Warszawa, luty 2013 r. Fot. Maciek Markowski / FORUM
J

Jestem wnukiem polskiej żydówki, która wyszła z Getta latem 1942 r. Moja babcia już nie żyje, ostatni uratowani i ratujący są coraz starsi. Ich dzieci i wnuki są coraz bardziej zmęczone tym, co się dzieje. A pomnika jak nie było, tak nie ma.
Dwa monologi
Spór ma wymiar wyłącznie polityczny. Z jednej strony mamy projekt pomnika na placu Grzybowskim (konkurs ogłoszony przez UM Warszawa i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa). W rozdziale „Założenia ideowe konkursu” możemy przeczytać m.in., że „Kościół pw. Wszystkich Świętych pod opieką proboszcza ks. Marcelego Godlewskiego był miejscem szczególnym w czasie okupacji niemieckiej. Świątynia graniczyła z gettem i siedzibą Judenratu położonego przy placu Grzybowskim, była świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń” (jako uzasadnienie lokalizacji!). Dalej regulamin informuje, iż „Osoby, które udzielały tej...

10042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]