Reklama

Klątwa formalna

Klątwa formalna

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Nie znam dobrze życia Dymitra Szostakowicza, więc nie wiem, czy obraz, który Julian Barnes daje na początek beletryzowanej biografii kompozytora (to jego najnowsza powieść, „The Noise of Time”), został wzięty z historii czy wymyślony.
Z

Zostaje jednak w pamięci na długo. Szostakowicz każdego dnia, po tym jak położy spać żonę i małe dziecko, ubiera się, zabiera walizkę, do której spakował podstawowe szpargały, i idzie na klatkę schodową, pod windę, by walcząc ze snem i oddychając lękiem, dyżurować przy niej całą noc.
Nie chce, by NKWD, które z pewnością przyjdzie, by go aresztować, urządzało swój ponury spektakl w domu: budziło żonę, wyrywało ze snu dziecko, szarpało i upokarzało go krzykami i rozkazami, co ma wziąć, a co zostawić. To będzie ostatni akt samostanowienia, na jaki pozwoli sobie w życiu (bo jest też przecież jasne, że do domu nie wróci). Zabierze oprawcom pierwszy akt swojej egzekucji i wykona go sam. Każdy ruch windy wśród nocnej ciszy wywołuje paroksyzm. Za każdym razem jedzie nią jednak kto inny. Śmierć – jak się później okaże – sama w tak zwanym międzyczasie wpadła w sidła innej śmierci:...

5402

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]