Reklama

Trzech potrzeba, żeby zdradzić prawdę

Trzech potrzeba, żeby zdradzić prawdę

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Wielki pisarz napisał wybitną książkę o genialnym kompozytorze. Już ją w Polsce obwołano wydarzeniem roku. Niestety, nic nam po tym.
Dymitr Szostakowicz podczas nagrania swojego II Koncertu Fortepianowego, sala Wagram, Paryż, maj 1958 r. AKG / EAST NEWS
R

Rosja trójcę kocha, choć w jej kulturze liczba trzy oznacza pełnię dość szczególną, bo opartą na ostrym konflikcie wewnętrznym. Trojka to nie jest zwykły zaprzęg trójkonny: sanie rwą płynnie naprzód tylko pod warunkiem, że koń środkowy idzie kłusem, skrajne zaś galopują odpowiednio z lewej i prawej nogi. Bracia Karamazow nie są zwykłym rodzeństwem: szubrawiec Mitia, szalony Wania i świętoszkowaty Alosza to trzej dziedzice zbiorowego rodzinnego przekleństwa. Rosyjską wódkę pije się zawsze we trzech, choćby bibosze mieli skoczyć sobie nawzajem do gardeł.

Wielki Strach

Dymitra Szostakowicza łamano trzykrotnie – w 1936, 1948 i 1960 r., dokładnie co trzy cykle przestępne. Za każdym razem myślał, że gorzej już być nie może. Za każdym razem mogło i było.

Ten pierwszy raz, w 1936 r., spadł na kompozytora jak grom z jasnego nieba. Nad „Lady Makbet mceńskiego powiatu” –...

13012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]