Reklama

Kiedy przyjadą obcy

Kiedy przyjadą obcy

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Liczba, której polscy politycy nie wypowiadają głośno, to 30 tysięcy. Na tylu uchodźców z Ukrainy byliśmy gotowi rok temu.
Powiatowe ćwiczenia obronne. Scenariusz: „Atak terrorystów na gazownię. Mężczyźni chcieli wymusić status uchodźcy”. Hermanowice k. Przemyśla, 4 września 2015 r. Fot. Łukasz Solski / EAST NEWS
K

Kampania wyborcza to żniwa dla firm badających opinię publiczną. Partie ciągle zamawiają sondaże, żeby dowiedzieć się, czego wyborcy chcą i czego się boją. To pozwala sterować przekazem.
Polityk PiS: – Nie zamawialiśmy szczególnych badań w sprawie uchodźców czy emigrantów. Pytanie to przewijało się w innych sondażach.

– I co z niego wynikało?

– Że Polacy chcieliby pomagać uchodźcom. Z czasem chęć nieco malała. Pojawiały się też obawy związane z bezpieczeństwem i brak zgody na to, by ktoś z zewnątrz narzucał nam cokolwiek w sprawie uchodźców. Podejrzewam, że Platforma ma podobne badania, bo przekaz mieli bardziej miękki, ale w sumie podobny do naszego.

Znaczy to, że obie partie balansowały między lękiem a skłonnością do miłosierdzia potencjalnych wyborców. Z tym, że PiS podkreślało, iż problem uchodźców jest odpowiedzialnością rządu. I że jeśli rząd chce...

10052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]