Kazus Camerona

Homoseksualizm jest złożonym zjawiskiem, a w polskim dyskursie o nim obowiązują dwie "politycznie poprawne" narracje. Pierwsza nie dostrzega w jego obrębie żadnego problemu, druga widzi w nim jedynie problem i synonim cywilizacyjnego zepsucia. "Albo-albo" ma jednak mało wspólnego z nauką (szczególnie taką, która zajmuje się człowiekiem), natomiast wiele z ideologią.

12.05.2009

Czyta się kilka minut

Ponieważ homoseksualizm budzi silne emocje i polaryzuje opinię publiczną, debata wokół niego powinna być starannie przygotowana; tym bardziej jeśli patronat nad nią przyjmuje uniwersytet katolicki. Trudno więc się dziwić głosom protestu, pojawiającym się, gdy w roli autorytetu naukowego dotyczącego psychospołecznego kontekstu homoseksualizmu zaprasza się w progi uczelni osobę o tak dziwacznych poglądach jak Paul Cameron. Większość jego tez niepodbudowana jest bowiem nauką, ale ideologią, a z badaniami na temat homoseksualizmu ma niewiele wspólnego.

Z programu sesji, jaką na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zamierzali przeprowadzić studenci tej uczelni, wynika, że bardziej niż o zrozumienie naukowych i religijnych aspektów homoseksualizmu chodziło im o prowokację: w programie nie przewidziano miejsca na wymianę poglądów, nawet jeśli z ludźmi takimi jak Cameron trudno prowadzić merytoryczną dyskusję.

Kodeksu etycznego wykonywania zawodu psychologa nie wyznaczają ani standardy medialne, ani przekonania religijne. Psychologia nie jest naukowa przez to, że jest "chrześcijańska". Zapraszanie takich "specjalistów" jak Cameron jedynie oddziela Akademię od Kościoła. Z tej perspektywy rozumiem stanowisko władz UKSW, dbających o to, aby na tej uczelni studiowano psychologię. Na przyszłość jednak warto, aby Uniwersytet nie tylko nerwowo reagował na medialne ataki (po krytyce "Gazety Wyborczej" wykład Camerona odbył się poza murami UKSW), ale merytorycznie oceniał projekty studentów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2009