Reklama

Nowy początek

Nowy początek

10.10.2006
Czyta się kilka minut
Jubileusze zazwyczaj sięgają w przeszłość. Organizatorom Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie udało się przygotować jego 18. edycję w taki sposób, by zapowiadało artystyczną przyszłość. Udało się, bo świadomie zrezygnowali z odpowiedzi na pytanie: co to jest grafika?.
Stefan Kaczmarek, "Syreny"
A

A wbrew pozorom, definicja nie byłaby oczywista. Grafika, o wiele bardziej niż inne rodzaje sztuk plastycznych, już od swego zarania zdradzała cechy, które dziś zdeterminowały całą kulturę. Stosunkowo tania, szybka i z założenia reprodukowalna, zawsze miała charakter skrótowego komunikatu (nawet w przypadku dopracowanych do ostatniego szczegółu drzeworytów Dürera). Była też powszechniejsza niż obraz albo rzeźba, czasem wręcz masowa - ze wszystkimi tego konsekwencjami.

I nagle, całkiem niedawno, rola grafiki zmieniła się diametralnie. Stało się to w momencie, gdy kolejno upowszechniły się fotografia, film i tzw. "nowe media", gdy udomowił się komputer i internet... Sztuka powszechna, w pewien sposób "demokratyczna", stała się nagle elitarna, kameralna. Znalazła się w gabinetach rycin. Niektórzy uważali, że czas grafiki skończył się definitywnie, że jej...

6934

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]