Reklama

Ładowanie...

Katolicyzm ze znakiem zapytania

04.05.2003
Czyta się kilka minut
„Czym jest katolicyzm? Dziesięć kontrowersyjnych pytań” to zbiór felietonów i przemówień, dlatego trudno o całej książce powiedzieć, że jest dobra, że dobrze się czyta, że trafia w sedno problemów współczesnego czytelnika. Jako klucz lektury Weigel proponuje zdanie „wejdź do środka”. Cytując Evelyna Waugha pisze mniej więcej tak: jeśli pociąga cię lub niepokoi nauczanie Kościoła, przypatrz się mu, za punkt obserwacyjny przyjmując jego centrum.
I

Innymi słowy, książka mówi o sprawach wiary i Kościoła „od środka”. Nie jest apologetyką, nie ma w niej dowodów na istnienie Boga, na boskie pochodzenie Kościoła itp. Rozmowa wśród wierzących. A ci z zewnątrz? Weigel chce, by śledząc tę rozmowę zobaczyli, że „katolicyzm jest afirmacją naszego człowieczeństwa i każdego ludzkiego istnienia, której źródłem jest Bóg rozkochany w swoim stworzeniu (...) do tego stopnia, że posłał swego Syna dla zbawienia świata”.

Ten rodzaj pisania o wierze ma swoją tradycję. Niedościgłym wzorem jest C. S. Lewis („O wierze i moralności chrześcijańskiej”, „Listy starego diabła do młodego”, „Dlaczego zło?”). Do tego typu publikacji można też zaliczyć „O możliwości wiary dzisiaj” Karla Rahnera, gdzieś w tej okolicy umieściłbym słynną „Pocztę ojca Malachiasza” Tadeusza Zychiewicza, choć tu - jako że powstawała w ogniu realnej korespondencji - mamy także...

5027

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]