Reklama

Katalonia bliżej niepodległości

Katalonia bliżej niepodległości

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Zwolennicy niepodległości wygrali wybory do katalońskiego parlamentu regionalnego: dla Madrytu to duży problem, a dla Unii powód do niepokoju. Bo też te wybory były inne niż wszystkie.
Fot. Grażyna Makara
N

Nie chodziło w nich o programy, ale o stosunek do (ewentualnej) niepodległości Katalonii. Po pierwsze, po tym jak w 2014 r. rząd w Madrycie odmówił Katalończykom prawa do referendum w sprawie suwerenności, szef regionalnego rządu Artur Mas rozpisał wcześniejsze wybory, aby stały się swego rodzaju plebiscytem. Po drugie, stracił w nich znaczenie tradycyjny podział na prawicę i lewicę. Postulat oderwania się od Hiszpanii popierają partie i prawicowe, i lewicowe – i to one najpewniej stworzą nowy rząd lokalny, bez względu na różnice w innych sprawach. Jeśli się porozumieją, w katalońskim parlamencie będą mieć większość: 72 ze 135 głosów. Mas twierdzi, że to starczy, aby zacząć przygotowania do ogłoszenia niepodległości za 18 miesięcy.

Do oderwania się od Hiszpanii jednak nie musi dojść. Do eskalacji nastrojów niepodległościowych mocno przyczynił się Madryt, który odrzucał możliwość renegocjacji statusu Katalonii; zablokowanie referendum było tego przykładem. Tymczasem, jak pokazywały sondaże, większość Katalończyków chciałaby właśnie tego: legalnego referendum i możliwości pewnych zmian w relacjach Barcelona–Madryt. Co do samej niepodległości, opinie są natomiast podzielone. Jak pokazuje przykład Szkocji, gdzie takie referendum zakończyło się w 2014 r. wygraną zwolenników pozostania w Wielkiej Brytanii, warto dać obywatelom szansę wypowiedzenia się. Pogróżki i prawne uniki nie rozwiązują problemów, a jedynie je maskują.

O ile więc kilka lat temu Katalończycy chcieli poszerzenia autonomii, to teraz coraz więcej z nich chce szansy na stworzenie własnego państwa. Wierzą, że to będzie lepsze, sprawiedliwsze, bliższe obywatelom. Aby zrezygnowali, hiszpański rząd musi z nimi rozmawiać. Takie rozmowy przyjęłaby z ulgą Unia Europejska, bo na rozpad państwa członkowskiego Bruksela nie jest przygotowana. Tak samo zresztą jak NATO.
Czy triumf zwolenników niepodległości w Katalonii zmusi premiera Hiszpanii Mariano Rajoya do negocjacji z Barceloną? I czy Katalończycy zechcą do nich usiąść? Możliwe, że tak – tym bardziej że być może mogą rozmawiać już z innym hiszpańskim rządem: w grudniu w Hiszpanii odbędą się wybory parlamentarne, a ich wynik to na razie niewiadoma.  ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]