Reklama

Karp. Elegia

Karp. Elegia

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Karp: może to dzięki tej rybie dane nam będzie, w akcie mądrego spożywania daru, przeżyć Boże Narodzenie nie jako okazję świąteczno-rodzinną, ale jako spojrzenie w stronę tego, co nierodzinne i niedomowe, co radykalnie obce, a bez czego rodzinie brakuje głębokiego zaplecza gościnności, gościnności - jakby powiedział Jacques Derrida - bez wszelkich warunków wstępnych.
Abraham van Beyren "Martwa natura z rybami w koszu", ok. 1650
K

Karp jest królową rzek. (Izaac Walton)

1. Mimo całej tragedii głodu, życie nie kończy się na jedzeniu. Epikur mądrze przestrzega, że nieskończenie ważniejsze od tego, co będzie się jadło, jest to, z kim zasiądzie się do stołu. Głód jest nie tylko brakiem jedzenia, ale także brakiem tego, co towarzyszy jedzeniu. Nic z tego, co spożywam, nie przychodzi samo; towarzyszą temu ludzie, którzy dzielą ze mną nie tylko stół, ale przede wszystkim moje myśli na temat jedzenia. Jeśli wierzyć Nietzschemu, iż podstawą pracy filozofa jest dieta, wówczas trzeba przyznać, że myślę to, co jem, i moje myślenie w jakimś sensie zawsze bierze początek z tych procesów, dzięki którym to, co nie jest mną, wchodzi w obieg mojego organizmu. To, co jem, przychodzi do mnie, wchodzi we mnie, jest widmem, którego nie mogę się pozbyć. Idzie za mną. Nie jest łatwo mądrze...

19895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]