Reklama

Carpe diem z karpiem

Carpe diem z karpiem

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Niedawno próżno go było szukać w tutejszych restauracjach. Dziś karp milicki króluje w Dolinie Baryczy, a hodowcy myślą o jego przetwórstwie: aby mógł być dostępny dla smakoszy ryb przez cały rok w różnych postaciach.
Aleksander Kowalski w swoim gospodarstwie rybackim Fot. Waldemar Wylegalski
P

Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” położony jest na terenie dwóch województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego. To największy obszar chroniony w Polsce. To tu znajdują się powstały w latach 60. rezerwat przyrody „Stawy Milickie” i mała, malownicza miejscowość Milicz, od średniowiecza nazywana sercem doliny. O regionie mówi się „karpiowe zagłębie”.

Hodowla tej królewskiej ryby ma tu ponad 700 lat tradycji. Zdaniem Aleksandra Kowalskiego, ichtiologa i miejscowego hodowcy karpi, cystersi, którzy wówczas żyli na terenach doliny, tylko rozbudowali stawy, a nie byli ich założycielami, jak często się słyszy. – Jeden z niemieckich profesorów pisał o roku 1000 jako okresie budowy pierwszych stawów. Z kolei w prawie lokacyjnym miasta Żmigrodu z 1253 r. wspomniano, że zasadźca ma prawo do zakładania stawów – wyjaśnia pan Aleksander.

Dziś wszystkie stawy przeznaczone do hodowli...

8718

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]