Reklama

Kardynał wikary

Kardynał wikary

04.10.2007
Czyta się kilka minut
Kiedy klękał przed czarnoskórym chłopcem i opatrywał jego ropiejące rany, na które trudno było patrzeć, mawiał, że nauczył się tego na wakacjach w Dachau.
Portret z 1956 r. oraz zdjęcie współczesne w szatach kardynalskich /fot. KNA-Bild
2

28 września Radio Watykańskie doniosło, że w szpitalu w Lusace zmarł tego dnia kard. Adam Kozłowiecki, emerytowany arcybiskup stolicy Zambii. Urodzony w Hucie Komorowskiej koło Kolbuszowej, był wychowankiem słynnego jezuickiego Zakładu Naukowo-Wychowawczego w Chyrowie. W wieku 18 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, w 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie, po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez gestapo: przebywał w więzieniach w Krakowie i Wiśniczu, a następnie w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. W tym ostatnim obozie doczekał wyzwolenia przez armię amerykańską (25 kwietnia 1945 r.).

Po wojnie o. Kozłowiecki zgłosił się na misje do ówczesnej Rodezji Północnej (dzisiejsza Zambia), dokąd wyjechał po krótkim pobycie w Rzymie. Organizował tam m.in. szkolnictwo misyjne, od 1950 r. pełnił funkcję administratora wikariatu apostolskiego...

4869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]