Reklama

Kara nieuchronna

Kara nieuchronna

23.08.2014
Czyta się kilka minut
Bracia jedli nad studnią, do której wrzucili przerażonego Józefa. Byli głusi na jego wołania. Działali – w swoim przekonaniu – w samoobronie.
M

Mogli mówić zgodnie z prawem, ze rozpuszczanie plotek – co czynił Józef – jest równoznaczne z zabójstwem. A wiec: śmierć za śmierć. Ale w Górnych Światach nie jest przeoczony żaden grzech. „Sprzedaliście brata, a potem zasiedliście do posiłku, powiedział Święty Jedyny, Błogosławiony On do Plemiennych Przodków, »przyjdzie taki czas, ze wasi potomkowie zostaną sprzedani w trakcie uczty«. I tak też się stało wiele wieków później w Szuszan, gdy to król Persów i Haman ułożyli plan wybicia Żydów i potem zasiedli do uczty”. Kara nad Żydami wisiała, choć Józef braciom przebaczył. A co by się stało, gdyby tak nie uczynił?! Pewnie ziściłyby się zamiary Hamana.
Jest jeszcze jeden ważny midrasz związany ze sprzedażą Józefa. Na Tisza B’Aw (gdy to Żydzi postem wspominają zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni) oraz na Jom Kipur w modlitwach wspomina się dziesięciu mędrców zabitych za wiarę....

3724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]