Reklama

Ładowanie...

Wspólnota żywych i umarłych

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Jesień to czas pogodnego namysłu nad owocowaniem ludzkiego życia i jego powiązaniami ze światem tych, co odeszli. Mentalność ludzi żyjących w nowoczesnych społeczeństwach nacechowana jest dużym indywidualizmem w rozumieniu własnej autonomii i tożsamości. Często zapominamy, iż jako istoty żyjące w relacji z innymi istniejemy dzięki następstwu pokoleń. Zanika poczucie wzajemnych więzi między żywymi a umarłymi, umarli przestają duchowo wzbogacać nasze życie. Kiedy potomność zapomina o zmarłych przodkach, zatraca także świadomość, iż stanowią oni większą część Bożego świata.
S

Sporo przemawia za tym, aby pogłębiać świadomość wspólnoty ze zmarłymi, tak charakterystyczną dla tradycyjnych społeczności ludzkich wraz z ich kultem przodków. Na Dalekim Wschodzie (Chiny, Korea, Japonia) potomni zachowują żywą pamięć o przodkach. Żyją ze świadomością ich ciągłej obecności. W poczuciu odpowiedzialności przed nimi podejmują ważne decyzje. Dotyczy to zwłaszcza spraw, które mogłyby stanowić chlubę lub przynieść wstyd przodkom danej rodziny. Wspólnota pokoleń poprzez czas stanowi istotny element ludzkiego życia. Poczucie indywidualnej tożsamości łączy się z ciągłością kolektywną.

Wiara chrześcijańska a kult przodków

Motyw wstydu odgrywa w kulturze narodów azjatyckich rolę analogiczną do chrześcijańskiej nauki o grzechu. W chrześcijaństwie pojęcie grzechu ma charakter wyraźnie teologiczny, natomiast azjatycka...

23352

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]