Reklama

Wspólnota żywych i umarłych

Wspólnota żywych i umarłych

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Jesień to czas pogodnego namysłu nad owocowaniem ludzkiego życia i jego powiązaniami ze światem tych, co odeszli. Mentalność ludzi żyjących w nowoczesnych społeczeństwach nacechowana jest dużym indywidualizmem w rozumieniu własnej autonomii i tożsamości. Często zapominamy, iż jako istoty żyjące w relacji z innymi istniejemy dzięki następstwu pokoleń. Zanika poczucie wzajemnych więzi między żywymi a umarłymi, umarli przestają duchowo wzbogacać nasze życie. Kiedy potomność zapomina o zmarłych przodkach, zatraca także świadomość, iż stanowią oni większą część Bożego świata.
S

Sporo przemawia za tym, aby pogłębiać świadomość wspólnoty ze zmarłymi, tak charakterystyczną dla tradycyjnych społeczności ludzkich wraz z ich kultem przodków. Na Dalekim Wschodzie (Chiny, Korea, Japonia) potomni zachowują żywą pamięć o przodkach. Żyją ze świadomością ich ciągłej obecności. W poczuciu odpowiedzialności przed nimi podejmują ważne decyzje. Dotyczy to zwłaszcza spraw, które mogłyby stanowić chlubę lub przynieść wstyd przodkom danej rodziny. Wspólnota pokoleń poprzez czas stanowi istotny element ludzkiego życia. Poczucie indywidualnej tożsamości łączy się z ciągłością kolektywną.

Wiara chrześcijańska a kult przodków

Motyw wstydu odgrywa w kulturze narodów azjatyckich rolę analogiczną do chrześcijańskiej nauki o grzechu. W chrześcijaństwie pojęcie grzechu ma charakter wyraźnie teologiczny, natomiast azjatycka...

23352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]