Reklama

Ładowanie...

Kadr roku: Syryjskie cierpienie

Kadr roku: Syryjskie cierpienie

28.12.2020
Czyta się kilka minut
HASSAN AMMAR / AP / EAST NEWS
W

W DOBIE SMARTFONÓW nagrania katastrof i klęsk żywiołowych zaczynają powszednieć, ale wybuch składu saletry w porcie w Bejrucie 4 sierpnia 2020 r. może na długo utkwić w pamięci. W dzielnicy portowej, która uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, mieszkało wielu uchodźców z Syrii – od 2011 r. trwa w tym państwie wojna domowa (na zdjęciu ranna w szyję Hoda, Syryjka, której rodzina uciekła do Libanu z Aleppo). Liczba ofiar konfliktu syryjskiego przekroczyła dotąd pół miliona, a 13 mln ludzi musiało uciekać z kraju. Osiem wielkich miast, w tym Damaszek, Aleppo i Homs, uległo poważnemu zniszczeniu. Pandemia w połączeniu ze stabilizacją sytuacji militarnej sprawiły, że w 2020 r. konflikt syryjski zszedł z pierwszych stron gazet i serwisów informacyjnych. Może to skutkować mylnym wrażeniem, że ustały też cierpienia Syryjczyków. ©℗


Czytaj także: Choć trwają rozmowy pokojowe między rządem a talibami, Afgańczycy nie wierzą, że szybko doczekają się wymarzonego pokoju.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]