Reklama

Ładowanie...

Już pora

16.03.2013
Czyta się kilka minut
8 marca 2009 r. w paryskiej katedrze Notre-Dame Giorgio Agamben wygłosił wykład pt. „Kościół i Królestwo”.
Giorgio Agamben Fot. Andersen Ulf / SIPA / EAST NEWS
J

Jego wystąpienie stanowiło część „Konferencji wielkopostnych”, w ramach których zaproszeni goście prezentowali rozważania teologiczne. Ci, którzy znali dzieła włoskiego filozofa, z pewnością nie byli zaskoczeni jego obecnością w katedrze. Zainteresowania Agambena koncentrują się na relacjach między teologią, filozofią polityczną, prawem i literaturą; posiada on niezwykłą umiejętność przerzucania pomostu między teologiczno-filozoficznymi rozważaniami a codziennością, której znaki często jawią nam się jako hermetyczne lub przypadkowe.
Agamben mówił o porzuconym posłannictwie Kościoła, bezpośrednio lub w sposób zawoalowany odnosząc się do społeczno-politycznych problemów, których źródłem jest ów gest zaniechania. Na czym on polega? Mówiąc najkrócej: na wyborze długiego trwania instytucji, na wzmocnieniu jej ziemskich fundamentów, na uwzniośleniu organizacji, biurokracji i narzędzi...

4152

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]