Reklama

Już pora

Już pora

16.03.2013
Czyta się kilka minut
8 marca 2009 r. w paryskiej katedrze Notre-Dame Giorgio Agamben wygłosił wykład pt. „Kościół i Królestwo”.
Giorgio Agamben Fot. Andersen Ulf / SIPA / EAST NEWS
J

Jego wystąpienie stanowiło część „Konferencji wielkopostnych”, w ramach których zaproszeni goście prezentowali rozważania teologiczne. Ci, którzy znali dzieła włoskiego filozofa, z pewnością nie byli zaskoczeni jego obecnością w katedrze. Zainteresowania Agambena koncentrują się na relacjach między teologią, filozofią polityczną, prawem i literaturą; posiada on niezwykłą umiejętność przerzucania pomostu między teologiczno-filozoficznymi rozważaniami a codziennością, której znaki często jawią nam się jako hermetyczne lub przypadkowe.
Agamben mówił o porzuconym posłannictwie Kościoła, bezpośrednio lub w sposób zawoalowany odnosząc się do społeczno-politycznych problemów, których źródłem jest ów gest zaniechania. Na czym on polega? Mówiąc najkrócej: na wyborze długiego trwania instytucji, na wzmocnieniu jej ziemskich fundamentów, na uwzniośleniu organizacji, biurokracji i narzędzi...

4152

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]