Reklama

Józef staje przed faraonem

Józef staje przed faraonem

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Czy Józef zdawał sobie sprawę z tego, że Przeznaczenie stało za jego tajemniczą drogą upadków i wzlotów?
C

Czy przypisywał najwyższej Istocie rolę sprawczą w swoim życiu? Czy zdawał sobie sprawę, że w krainie idolatrii Egipcjanie nie byli jego największymi sprzymierzeńcami? Opowieść o losach Józefa znamy od zewnętrznego narratora, który zna cel i zamierzenia wielkiej Bożej intrygi. Czasem tylko zyskujemy wgląd duszę bohatera przez słowa, które w Torze zostają zapisane. Musimy się tylko domyślać, co czuł. Możemy domniemywać, jak widział swój los.
Jedno w opowieści o jego losach się powtarza. Gdy znalazł się w sidłach żony Putyfara, gdy musiał bronić się przed jej zalotami i swoim pięknem, wyrzekł: „Jakoż bym miał uczynić tę wielką złość i grzeszyć przeciwko Bogu?” (39, 9). Chroni go wiara, a nie zrozumienie drogi, którą wędrował i którą jedynie potrafił opisywać w stronie biernej. Jak wtedy, gdy tłumaczył w królewskim więzieniu, że został ukradziony, wrzucony za nic do dołu. Trzymał...

3452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]