Reklama

Jordanów: zobaczyliśmy wierzchołek góry lodowej

13.06.2022
Czyta się kilka minut
Ks. Prusak: W pracy psychoterapeutycznej spotykam się z depresją u sióstr, które w takich ośrodkach pracują. Nie radząc sobie ze strukturą władzy i własną frustracją przerzucają ją na podopiecznych.
Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie / Fot. Mateusz Kotowicz/REPORTER
W

Wirtualna Polska ujawniła, że prowadzące w Jordanowie Dom Pomocy Społecznej siostry prezentki stosowały przemoc wobec niepełnosprawnych intelektualnie dzieci. Ten przypadek, jak i wcześniejsze (np. w ośrodku boromeuszek w Zabrzu), pokazują, że mamy do czynienia z konsekwencjami głębszych strukturalnych problemów w życiu zakonnym sióstr w Polsce.

Oczywiście przypadki przemocy związanej z nadużyciem władzy i brakiem kontroli zewnętrznej zdarzają się także w instytucjach nie prowadzonych pod egidą Kościoła. Ale jeśli po raz kolejny słyszymy o drastycznych zachowaniach zakonnic, musimy na problem patrzeć strukturalnie. Tu nie chodzi tylko o to, że niektóre z nich mają patologię osobowości, brak im kompetencji zawodowych czy objawiają jakieś niezrealizowane, spatologizowane deficyty w zakresie macierzyństwa. Tu mamy do czynienia z patologicznym rozumieniem władzy, widocznym zarówno...

4068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]