Reklama

Jonasz, prorok oporny

Jonasz, prorok oporny

06.05.2019
Czyta się kilka minut
Księga Jonasza jako jedna z niewielu ukazuje Boga Izraela jako troszczącego się o los nie-Żydów.
P

Prorok zostaje potępiony za ograniczone, wręcz bezlitosne spojrzenie na ludzi innych kultur i religii. Bóg chce objąć troską całą ludzkość i świat; wie, że nawet zwierzęta oczekują skruchy i pojednania. Nie oczekuje od Niniwy nawrócenia, a tylko (czy aż) zrozumienia swoich win i powrotu do Najwyższego. Troszczy się o wszystkich, którzy zgrzeszyli i szukają pojednania. Dopiero w Księdze Izajasza pojawia się niezwykły, namiętny obraz przyszłego świata, gdy wszystkie narody staną się jednym i we wspólnocie wiary odnajdą się w chwale Pańskiej. „(...) i przyjdzie ten czas, że zgromadzę wszystkie narody, i języki, i przyjdą a oglądają chwałę moją. I położę na nich znak” (Iz 66, 17). Obraz czasów ostatnich kładzie kres podziałom narodowym i religijnym: wszyscy znajdą się u bram Świątyni i dostąpią zaszczytu pełnienia ról kapłańskich.

Jonasz nie chciał i nie marzył o tak odległych...

2391

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]