Reklama

Języczek wagi

Języczek wagi

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Kino żyje! - chce się zawołać, oglądając film Farhadiego. Takie kino nie daje spokoju, świdruje na wylot, każe nicować to, co przed chwilą zobaczyliśmy na ekranie.
Leila Hatami jako Simin / Gutek Film / materiały prasowe
"

"Rozstanie" Asghara Farhadiego, nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale, powstało w Islamskiej Republice Iranu. I choć sam reżyser mieszka dziś z rodziną w niemieckiej stolicy, gdzie pracuje nad kolejnym filmem, potwierdza się stara, znana nam z PRL-u prawidłowość, że tam, gdzie przykręca się śrubę wolności twórczej, rodzą się czasem dzieła najbardziej oryginalne.

Gęsta siatka pytań

"Rozstanie" rozpoczyna się jak "Sprawa Kramerów" po irańsku, by już za chwilę zaprzeczyć wszelkim schematom tzw. dramatów rozwodowych. Nawet ci, którzy znają wcześniejsze filmy utalentowanego Irańczyka ("Perski Nowy Rok" czy "Co wiesz o Elly"), będą zdumieni maestrią, z jaką tym razem rozwija intrygę obyczajową w społeczny dramat, a zarazem metaforyczny obraz dzisiejszego kraju pod rządami ajatollahów. Ale wielkość tego filmu...

7821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]