Reklama

Ładowanie...

Co przyniesie przeszłość

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Pozostawieni w gąszczu sekretów i kłamstw, co chwila musimy opowiadać sobie tę historię od nowa. I żadna wersja prawdy nie może przynieść nam pełnej satysfakcji.
Kadr z filmu „Przeszłość” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
W

W nowoczesnej tragedii walka toczy się między dobrem a dobrem. I niezależnie od tego, które zwycięży, i tak pozostaniemy niepocieszeni” – te słowa Asghara Farhadiego można by rozciągnąć nie tylko na jego twórczość, choć w kolejnych filmach sprawdzają się coraz bardziej. I choć „Przeszłość” nie ma siły rażenia wcześniejszego „Rozstania”, pracuje jednak w naszych głowach na podobnych zasadach: powoduje ciągły ruch myśli. Czterdziestoletni reżyser irański mieszkający obecnie w Europie posiadł zdolność nadzwyczajnego zagęszczania historii, przez co nasze sądy, postawy i wyobrażenia nieustannie falują bądź wielokrotnie odwracają swój wektor.
Po czterech latach separacji z Iranu do Francji przyjeżdża Ahmad, by na prośbę swojej francuskiej żony Marie podpisać papiery rozwodowe. Zastaje na miejscu poszarpany rodzinny patchwork: była żona żyjąca z dwiema córkami z poprzednich związków...

5618

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]