Akt wiary w człowieka

Przy wejściu do rzymskiego pałacu San Calisto wciąż wiszą tabliczki czterech papieskich rad, które Franciszek w sierpniu ubiegłego roku połączył we jedną instytucję. „Mega-dykasteria kardynała Petera Turksona” – tak mówiono o niej tuż po ogłoszeniu tego kolejnego kroku reformy Kurii Rzymskiej, bo nie jest ani radą, ani kongregacją. To w niej skupiono kompetencje instytucji zajmujących się pokojem i sprawiedliwością, pomocą humanitarną, migrantami oraz służbą zdrowia. Dostała nową, „trudną” nazwę: Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
– To ćwiczenie solidarności Kościoła ze wszystkimi sektorami społeczeństwa, wykluczonymi, zmarginalizowanymi, jakkolwiek ich nazywać – mówił w rozmowie z „Tygodnikiem” w listopadzie 2016 r. kard. Turkson.
Od początku było jasne, że w nowej instytucji znajdzie się sekcja ds. migrantów i uchodźców, którą tymczasowo kierować będzie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]