Reklama

Jetro przybywa do Mojżesza

Jetro przybywa do Mojżesza

27.04.2015
Czyta się kilka minut
A gdy Jetro, kapłan midiański, teść Mojżesza, usłyszał o wszystkim, co Bóg uczynił dla Mojżesza i ludu swego izraelskiego, że wyprowadził Izraela z Egiptu (...) przybył (...) do Mojżesza na pustynię, gdzie obozował pod górą Bożą” (Wj 18, 1-5).
T

Tak zaczyna się ta część (parsza) Tory i nazywana jest „Jetro”. A jest to fragment arcyważny, bo poza opisem wizyty teścia zawarta jest w nim opowieść o objawieniu na górze Synaj oraz dziesięcioro przykazań. Co to oznacza? Dlaczego w jednym sobotnim czytaniu Pięcioksięgu zawarte są tak różne zdarzenia? I dlaczego nazwa parszy kieruje nas na kwestię nie tak znowu ważną? Mędrcy mają zawsze odpowiedź – i pytanie. Otóż dzieje się tak dlatego, by oznajmić, że Tora bynajmniej nie należy tylko do wybrańców Boga. Niesie prawa o charakterze powszechnym, skierowane ku wszystkim ludziom. Jetro, czciciel bałwanów, poganin, przywódca klanu ludu żyjącego na pustyni, odkrył Boga Jedynego i przyjął prawa Izraela. Słuchał objawienia jak jeden z potomków Jakuba. Podobne przeżycie towarzyszy świętu Szawuot, obchodzonemu w rocznicę otrzymania Tory. Wtedy czytana jest Księga Rut, która opowiada o tym,...

3012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]