Reklama

Wezwanie

Wezwanie

30.01.2016
Czyta się kilka minut
Mojżesz budując świątnicę, mógł słusznie uważać, że jego misja dobiegła końca.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
I

Izraelici uszli z Egiptu, otrzymali Tablice, a on dopilnował wraz z Bezalelem dzieła budowy namiotu spotkania. Bóg wezwał go, bo czekało go jeszcze większe zadanie. Izraelici mieli uświęcić swe życie. To samo czeka każde pokolenie Żydów. Stoją przed tym samym zadaniem, często nie znajdując w Torze pisanej jasnych wskazań.

Bóg wezwał Mojżesza z miejsca, gdzie spoczywały dwa cherubiny. Namiotu nie okrywała chmura. I tylko on, a nie będący arcykapłanem jego brat Aaron, miał usłyszeć instrukcje dotyczące różnego rodzaju ofiar. Wziął na siebie ciężar, którego – jak powiadają – nie mogło unieść sześćset tysięcy Izraelitów.

Usłyszał: „gdyby kto z was ofiarowywał ofiarę Panu”. Powinno się raczej powiedzieć: „gdy człowiek będzie ofiarowywał ofiarę”. Jest to różnica cienka, ale ważna. Tora sięga w tym miejscu po słowo rzadko przywoływane: „adam”, a nie „isz”, o...

3413

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]