Reklama

Jerycho i święte wojny

Jerycho i święte wojny

28.01.2017
Czyta się kilka minut
W opisie zdobycia miasta Jerycho powtarza się cyfra siedem. Siedem było trąb, siedmiu kapłanów, siedem razy obchodzili Izraelici miasto, siódmego dnia upadły mury.
K

Krzyk zdobywców i dźwięk trąb przeważyły. Izraelici weszli do miasta i wszystko, co żyje, ludzie, zwierzęta zostali wybici mieczami. Miasto spłonęło. Ocalała Rachab wszetecznica z całą rodziną. Ona to ocaliła szpiegów i Jozue o tym pamiętał. Cyfra siedem uchodzi za cyfrę doskonałą, a to, że pojawia się w tym miejscu, oznacza, że miasto zdobył sam JHWH i że zostało Jemu ofiarowane. Zapowiedział to anioł tuż przed oblężeniem. Taki był początek świętej wojny, okrutnej i bezwzględnej. Wojny nakazanej lub przez Boga autoryzowanej.

Wiemy, czym bywa wojna święta w religijnych ideologiach islamu, ale też w pewnych odłamach judaizmu. Wiemy, że dwie wielkie rewolty żydowskie z początków wspólnej ery (rok 66 i powstanie Bar Kochby z 132 r.) były poruszone ideą świętej wojny. Obie doprowadziły do niewiarygodnych strat i kolejnej dziejowej katastrofy Izraela, która trwała niemal 2 tys. lat...

2932

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie anioł pokazał się Jozuemu. Jozue pokłonił się Mu, a On temu nie zaprzeczył. W innych miejscach bibli, gdy człowiek próbował się pokłonić aniołowi, zawsze anioł nie pozwalał mu na to, gdyż anieli i ludzie są współsługami, a tylko Panu należny jest szacunek. Kim zatem był dowódca wojsk niebiańskich, który zezwolił Jozuemu na oddanie Sobie czci?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]