Reklama

Ładowanie...

Bezsiła Mesjasza

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Nowotestamentowa opowieść o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa wcale nie jest łatwa do przyjęcia dla ludzi doświadczających przemocy.
Miejsce noclegowe na Starym Dworcu Głównym w Krakowie, 4 marca 2022 r. TOMASZ GOTFRYD
W

Wielkanoc może mieć dzisiaj dla nas – a jeszcze bardziej dla naszych sióstr i braci z Ukrainy – dwie strony. Pierwsza jest jasna i daje nadzieję. Święta Paschalne niosą bowiem przesłanie, że życie jest mocniejsze od śmierci. Jak śpiewamy w wielkanocnej sekwencji: „Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy, choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy”.

Nadzieja i smutek

Widzimy relacje – niektóre niemal na żywo – jak na ukraińskie miasta spadają bomby, docierają do nas wiadomości z zaciekłych walk, w których giną ludzie. Wielu z nas gości uciekinierów z miejsc, w których rozpanoszyła się śmierć i zniszczenie, a których bliscy zostali tam i walczą – w każdej chwili ryzykując życie. Czujemy: śmierć zwarła się z życiem i wielu żywych w tym zwarciu umiera. Wielu doświadczającym tego zwarcia – i cierpiącym z jego powodu – paschalne przesłanie, które mówi, że pomimo śmierci...

9046

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]