Reklama

Jedna Unia, ale dwie Europy

Jedna Unia, ale dwie Europy

30.03.2003
Czyta się kilka minut
Prace Konwentu Europejskiego nie są „skazane na sukces”, wręcz przeciwnie. Zamiast wspólnej Europy będzie Europa dwudziestu pięciu, działająca jak obecna „Piętnastka” - czyli źle. W efekcie zacznie się tworzyć Europa federalna, do której przystąpią tylko ci, którzy zechcą prowadzić wspólną politykę, nie wyłączając zagranicznej i obronnej, i którzy spełnią wyśrubowane kryteria. Większy wpływ na politykę światową i szybszy rozwój gospodarczy będzie możliwy tylko w tej „drugiej” Europie. Co wybierzemy?
B

Budowanie wspólnej Europy zawsze było procesem mozolnym. Sukcesy przychodziły powoli, nie brakowało porażek. Dziś kryzys iracki obnażył kruchość przedsięwzięcia: listy przywódców kilkunastu krajów europejskich, popierające USA i wystąpienie prezydenta Chiraca świadczą o tym dobitnie. Miarodajny dla francuskiej opinii publicznej publicysta Alain Duhamel pisał w lewicowym dzienniku „Liberation” (z 15 lutego): „Przy okazji pierwszego wielkiego kryzysu dyplomatycznego i militarnego XXI w. maski opadły. Błękitny sztandar z 15 złotymi gwiazdami spowija dwie Europy: Europę atlantycką i Europę europejską. (...) Ponieważ 10 państw, które mają w przyszłym roku wejść do Unii, wolą solidarność ze USA od projektu Europy europejskiej, w imię czego miałoby się ratyfikować ich wstąpienie? Głosując na »nie« (...), Francja może zablokować rozszerzenie. Bo skoro prowadziłoby ono do służalczości wobec...

11564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]