Reklama

Debata: Jakiej Unii Polacy potrzebują?

Debata: Jakiej Unii Polacy potrzebują?

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Marek A. Cichocki: Mówimy, że Polska za dużo ostatnio wetowała. Ale statystyki pokazują, że krajami, które najczęściej posługują się wetem, są Francja, Niemcy i Belgia. Aleksander Smolar: Politycy polscy w latach 2005-2007 byli w Brukseli widoczni znacznie bardziej poprzez styl konfrontacyjny niż konstruktywne propozycje.
Marek A. Cichocki, Aleksander Smolar i prowadzący rozmowę Roman Graczyk /fot. Wojciech Gadomski
R

Roman Graczyk: Sytuacja przed referendum w Irlandii (12 czerwca) jest niepewna. Odrzucenie traktatu lizbońskiego w tym kraju, a przez to zatrzymanie procesu jego ratyfikacji w całej Unii, wydaje się dziś dość realną perspektywą. Czy Panów to martwi?

Aleksander Smolar: Zbyt długi czas zajmowania się przez Unię jej wewnętrznymi sprawami jest rzeczą złą. Można być bardziej lub mniej zadowolonym z kształtu tego traktatu, ale dotąd wydawało się, że proces jego ratyfikacji dobiega kresu i że wkrótce Unia będzie mogła zająć się poważnymi wyzwaniami, przed którymi stoi. Gdyby referendum irlandzkie zablokowało ten proces, można się domyślać, że - zgodnie z wypróbowaną już praktyką - za rok czy dwa odbyłoby się w tym kraju kolejne referendum i proces ratyfikacji przedłużyłby się.

A może irlandzkie "nie" otworzyłoby pole...

24357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]