Reklama

Ładowanie...

Jarmułka i jarmuż

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Czegóż szukała ekspedycja rabinów na andyjskich bezdrożach między Peru a Boliwią? Wysłał ich tam związek ortodoksyjnych gmin żydowskich z USA, by naocznie przekonali się, jak i gdzie uprawiana jest komosa ryżowa (znana powszechniej jako quinoa).
S

Szło o to, by potwierdzić, iż owoce tej rośliny, z wyglądu przypominające kaszkę, nie wchodzą w kontakt z żadnym znanym zbożem, a zatem wolno je przyrządzać na święto Pesach, kiedy obowiązuje zakaz spożywania m.in. potraw ze zbóż fermentujących na zakwasie – jak bowiem powiada Księga Wyjścia (12, 15), w owe dni „usuniecie wszelki kwas z domów waszych”.
Prof. Jan Hartman uznałby to zapewne za kolejny godny pożałowania przykład, gdy członkowie „wolnego społeczeństwa” hołdują z niepojętych przyczyn „zabytkowym doktrynom o czysto spekulatywnym charakterze”, jak raczył nazwać religię niedawno na swoim blogu, zachęcając do dyskusji nad zakazem kazirodztwa. W gruncie rzeczy te same doktryny, które odbierają Żydom prawo do schabowego albo zakazują jedzenia zboża w pewne dni, innym ludom, pozostającym pod wpływem ich zakurzonej Księgi, zamykają drogę do np. „szczęsnego fenomenu”...

5170

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]