Reklama

Jarmułka i jarmuż

Jarmułka i jarmuż

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Czegóż szukała ekspedycja rabinów na andyjskich bezdrożach między Peru a Boliwią? Wysłał ich tam związek ortodoksyjnych gmin żydowskich z USA, by naocznie przekonali się, jak i gdzie uprawiana jest komosa ryżowa (znana powszechniej jako quinoa).
S

Szło o to, by potwierdzić, iż owoce tej rośliny, z wyglądu przypominające kaszkę, nie wchodzą w kontakt z żadnym znanym zbożem, a zatem wolno je przyrządzać na święto Pesach, kiedy obowiązuje zakaz spożywania m.in. potraw ze zbóż fermentujących na zakwasie – jak bowiem powiada Księga Wyjścia (12, 15), w owe dni „usuniecie wszelki kwas z domów waszych”.
Prof. Jan Hartman uznałby to zapewne za kolejny godny pożałowania przykład, gdy członkowie „wolnego społeczeństwa” hołdują z niepojętych przyczyn „zabytkowym doktrynom o czysto spekulatywnym charakterze”, jak raczył nazwać religię niedawno na swoim blogu, zachęcając do dyskusji nad zakazem kazirodztwa. W gruncie rzeczy te same doktryny, które odbierają Żydom prawo do schabowego albo zakazują jedzenia zboża w pewne dni, innym ludom, pozostającym pod wpływem ich zakurzonej Księgi, zamykają drogę do np. „szczęsnego fenomenu”...

5170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]