Reklama

Ładowanie...

Jakiego Jezusa chcemy?

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Kiedy polemika wprawia w konfuzję?
W

Wtedy, kiedy wydaje się, że poglądy polemistów są zbliżone, niemal tożsame, a mimo to pojawia się nieporozumienie. Być może istota sprawy kryje się w tym „niemal”: różnica jest drobna, niemniej różnicuje. W rozmowie o wierze nawet drobne różnice nabierają znaczenia. Więcej – tu, bardziej niż gdzie indziej, te same słowa mogą nie znaczyć tego samego. A równocześnie jeśli słowa te w ogóle coś znaczą, to dlatego że istnieje pewna wspólna podstawa. Może warto wyostrzyć różnice, by jeszcze mocniej ukazała się tożsamość?

Pytanie, które pojawia się w tytule i które postawiłem wcześniej w dyskusji na łamach „Znaku”, wydaje się ks. Robertowi J. Woźniakowi nietrafne („Zatroszczmy się o duszę”, „TP” nr 44/12). To, co go interesuje, to „obiektywna prawda o Jezusie”. „Nasze własne oczekiwania w stosunku do Niego muszą wziąć pod uwagę to, kim On naprawdę jest. Odkrywanie naszej wolności nie...

4077

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]