Reklama

Jakie rządy?

Jakie rządy?

15.08.2004
Czyta się kilka minut
Rządy parlamentarne i rządy prezydenckie - oba te rozwiązania bywają stosowane w krajach demokratycznych. I bardzo trudno jest wskazać, które z nich jest lepsze. Istnieją silne argumenty za rządami parlamentarnymi, ale i równie silne za prezydenckimi. Więcej potrafimy powiedzieć na temat sensowności stosowania tych rozwiązań w krajach, w których demokracja jest stosunkowo młoda. W tym przypadku istnieje silny argument za rządami prezydenckimi, które po prostu umożliwiają nieco szybsze i nieco sprawniejsze wprowadzanie koniecznych reform. W młodej demokracji jest więcej decyzji do podejmowania i prezydent, przy niezbędnej akceptacji parlamentu, ale już bez zawiłych procedur parlamentarnych, stanowi instytucję, która lepiej się do tego nadaje.
J

Jest też argument przeciwny. Otóż w młodej demokracji, twierdzą niektórzy, najważniejszy jest proces uczenia się przez społeczeństwo demokratycznej kultury politycznej, a temu znacznie lepiej służą rządy parlamentarne. Muszą ponadto się ukształtować i okrzepnąć partie polityczne, i to także stanowi rację za rządami parlamentarnymi. Nie należy, po złej polskiej praktyce, sądzić, że jest to argument bezpodstawny. Kultura polityczna stanowi podporę demokracji, a silne rządy prezydenckie rzeczywiście nie sprzyjają jej rozwijaniu.

Prezydent lub jego odpowiednik (król, królowa) istnieją we wszystkich krajach demokratycznych. Tam jednak, gdzie dominują rządy parlamentarne, prezydent jest zazwyczaj wybierany przez parlament lub zgromadzenie narodowe i odgrywa tylko reprezentacyjne funkcje, chyba że z racji swojego autorytetu osobistego staje się kimś więcej niż tylko...

3193

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]