Reklama

Jak żyd czyta Torę?

Jak żyd czyta Torę?

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Takie pytanie postawił mi arcybiskup Grzegorz Ryś i do tego domagał się porządnej publicznej wypowiedzi.
O

Oczywiście zadzwoniłem do kilku prawowiernych żydów (z małej litery) i zadałem im to samo pytanie. Nie tylko dlatego, że dobrze jest z kimś mądrym porozmawiać na poważny temat, ale też dlatego, że każdy może mieć swoje zdanie. Wszak dochodzimy do dobrych odpowiedzi wtedy, gdy stoi za tym nie tylko własne doświadczenie, ale też dobra rozmowa.

Pierwsze, co mi przyszło do głowy, to że żyd czyta Torę długo. Stale do niej powraca. To nie jest książka czy zbiór ksiąg, które wystarczy raz czy nawet kilka razy przeczytać. Ci, co regularnie chodzą do synagogi, w szabat słyszą co roku w tym samym porządku kolejne części Tory zwane parszami. Raz słucha ich uważnie, czasem zapamiętuje jedno zdanie czy obraz. Żyd czyta Torę przez lata i przez lata słucha lub sam udziela innym lekcji, jak rozumieć poszczególne słowa, formuły. Można powiedzieć, że nie tyle powraca do Tory, co się w niej...

2861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]