Reklama

Ładowanie...

Jak wybielano Kanadę. Prawdziwy obraz tubylczej rzeczywistości

26.02.2023
Czyta się kilka minut
Obsypana nagrodami książka tubylczej reporterki wprowadza nas w świat kanadyjskich Indian. Czy ich los jest przesądzony? Czy demony nigdy ich nie opuszczą?
Thunder Bay nad Jeziorem Górnym w Kanadzie. / ALAMY / BE&W
N

Nazywała się Robyn Harper. Pochodziła z Keewaywin, rezerwatu Odżi­buejów w północno-zachodnim Ontario, zamieszkałego przez 350 osób. W grudniu 2006 r. przyleciała do Thunder Bay nad Jeziorem Górnym, jakieś dwie godziny lotu na południe. Miała tu zacząć naukę w szkole średniej.

„Robyn należała do tych cichych, lubiła czytać książki, spędzać czas z rodzicami” – relacjonuje reporterka Tanya Talaga. Po ukończeniu nauki zamierzała wrócić do domu, by opiekować się niepełnosprawnym ojcem. W Thunder Bay zamieszkała w domu Bryana Kakegamica i Cheyenne Linklater, która jest siostrą jej matki. Bardzo się cieszyła z perspektywy nauki w Thunder Bay, bo do tej samej szkoły, Dennis Franklin Cromarty, wybierała się także jej najlepsza przyjaciółka Karla. Ale na Thunder Bay nie chciała zgodzić się jej matka Tina, bo wiedziała, że w ciągu kilku lat zmarło trzech uczniów tej szkoły. Robyn się...

19372

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ksiazki

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]