Reklama

Jak to jest być dominikaninem

Jak to jest być dominikaninem

12.04.2011
Czyta się kilka minut
W Polsce dominikanie należą - dzięki działalności duszpasterskiej, obecności w mediach i kilku wybitnym, zmarłym i żyjącym, osobowościom - do jednych z najbardziej rozpoznawanych zakonów.
C

Czy oznacza to, że wielu z nas zna dominikańskie powołanie?

Zdaniem francuskiego dominikanina i profesora filozofii, o. Thierry’ego-Dominique’a Humbrechta, "można powiedzieć, że osób, które wiedzą coś na jego temat, jest jeszcze mniej niż tych, które znają życie św. Dominika (...) I jeśli zdarza się mediom pokazać od czasu do czasu jakiegoś fotogenicznego dominikanina lub nawet pozwolić błysnąć jego domniemanemu intelektowi, to, czym żyje ten dominikanin poza studiem, pozostaje prawie tak samo mało znane, jak niedoceniona jest jego pokora".

Tę poznawczą lukę ma zapełnić książka "Powołanie dominikańskie". Jeśli "miara czyjejś pokory zależy od miary jego wielkości", jak powiedział św. Augustyn i powtórzył to w swojej "Summie" św. Tomasz z Akwinu, to dzięki książce Humbrechta zrozumiemy, na czym opiera się prawda i legenda dotycząca wyjątkowości...

2875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]