Jak to jest być dominikaninem

W Polsce dominikanie należą - dzięki działalności duszpasterskiej, obecności w mediach i kilku wybitnym, zmarłym i żyjącym, osobowościom - do jednych z najbardziej rozpoznawanych zakonów.

12.04.2011

Czyta się kilka minut

Czy oznacza to, że wielu z nas zna dominikańskie powołanie?

Zdaniem francuskiego dominikanina i profesora filozofii, o. Thierry’ego-Dominique’a Humbrechta, "można powiedzieć, że osób, które wiedzą coś na jego temat, jest jeszcze mniej niż tych, które znają życie św. Dominika (...) I jeśli zdarza się mediom pokazać od czasu do czasu jakiegoś fotogenicznego dominikanina lub nawet pozwolić błysnąć jego domniemanemu intelektowi, to, czym żyje ten dominikanin poza studiem, pozostaje prawie tak samo mało znane, jak niedoceniona jest jego pokora".

Tę poznawczą lukę ma zapełnić książka "Powołanie dominikańskie". Jeśli "miara czyjejś pokory zależy od miary jego wielkości", jak powiedział św. Augustyn i powtórzył to w swojej "Summie" św. Tomasz z Akwinu, to dzięki książce Humbrechta zrozumiemy, na czym opiera się prawda i legenda dotycząca wyjątkowości dominikanów.

Humbrecht stawia sobie za cel naszkicowanie dominikańskiej syntezy osoby konsekrowanej poprzez pokazanie tego, co jest dla niego wspólne z wieloma innymi sposobami życia chrześcijańskiego i zakonnego, ale także w tym, co zawiera ona wyjątkowego. Po naszkicowaniu portretu założyciela zakonu św. Dominika omawia regułę w takich jej aspektach, jak życie we wspólnocie, modlitwa, studia, kaznodziejstwo, formacja oraz męskie i żeńskie, zakonne i świeckie, formy charyzmatu dominikańskiego (tzw. "dominikańska rodzina").

Nie jest to jednak sucha rozprawa dla już wtajemniczonych ani książka historyczna czy polemiczna. Autor kładzie nacisk na fundamenty życia dominikańskiego, te elementy, które od lat je tworzą, sposoby bycia i charyzmaty osobiste, które czynią z "dominikańskiego ekosystemu" powołanie w sercu Kościoła i dla zbawienia dusz. Dużą wartością tej książki jest to, że o. Humbrecht nie boi się podjąć kwestii, które osobiście uważa za ważne dla zrozumienia charyzmatu dominikańskiego w realiach współczesnego świata (tzw. tematy tabu). Jeśli nawet wiele z podejmowanych pytań dotyczy sytuacji Kościoła i dominikanów we Francji, to jednak sposób ich prezentacji sprawia, że pozwalają nam one lepiej poznać duchowość dominikańską.

Niektóre z podejmowanych kwestii, dotyczących życia ślubami, będą inspirujące dla wszystkich zakonników i zakonnic oraz osób zainteresowanych takim życiem. Ciekawe i czekające na dalszą dyskusję jest pytanie, czy dominikanie (ale dotyczy to także innych zakonów) byli, nie są, czy mają być zakonem intelektualistów? Książkę zamyka swoistego rodzaju rachunek sumienia, w którym autor pyta, czy życie dominikańskie to powołanie glamour czy pokusa bycia people?

Thierry-Dominique Humbrecht OP, "Powołanie dominikańskie", tłum. D. Samsel, W drodze 2011.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2011