Reklama

Jak to jest być dominikaninem

12.04.2011
Czyta się kilka minut
W Polsce dominikanie należą - dzięki działalności duszpasterskiej, obecności w mediach i kilku wybitnym, zmarłym i żyjącym, osobowościom - do jednych z najbardziej rozpoznawanych zakonów.
C

Czy oznacza to, że wielu z nas zna dominikańskie powołanie?

Zdaniem francuskiego dominikanina i profesora filozofii, o. Thierry’ego-Dominique’a Humbrechta, "można powiedzieć, że osób, które wiedzą coś na jego temat, jest jeszcze mniej niż tych, które znają życie św. Dominika (...) I jeśli zdarza się mediom pokazać od czasu do czasu jakiegoś fotogenicznego dominikanina lub nawet pozwolić błysnąć jego domniemanemu intelektowi, to, czym żyje ten dominikanin poza studiem, pozostaje prawie tak samo mało znane, jak niedoceniona jest jego pokora".

Tę poznawczą lukę ma zapełnić książka "Powołanie dominikańskie". Jeśli "miara czyjejś pokory zależy od miary jego wielkości", jak powiedział św. Augustyn i powtórzył to w swojej "Summie" św. Tomasz z Akwinu, to dzięki książce Humbrechta zrozumiemy, na czym opiera się prawda i legenda dotycząca wyjątkowości...

2875

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]