Ładowanie...
Jak przeciąć ten węzeł
Próbą podjęcia odpowiedzialności za społeczną dyskusję, która zdążyła przybrać kształt polsko-niemieckiej historycznej “zimnej wojny", jest apel prezydentów Kwaśniewskiego i Raua. Prezydenci postanowili przeciąć “węzeł gordyjski" emocji, oskarżeń i podejrzeń, w jakim znalazła się ostatnio polsko-niemiecka dyskusja o historii. Tak, jakby w minionym półwieczu nie zdarzyło się nic z tych rzeczy, które zwykło się nazywać procesem polsko-niemieckiego pojednania.
Nic dziwnego, że w Niemczech i Polsce pojawiły się już głosy kwestionujące ten proces lub zarzucające mu powierzchowność czy ograniczanie się do elit. A że w stosunkach polsko-niemieckich historia wiąże się z teraźniejszością, sprawy nie ułatwia fakt, że sporom historycznym towarzyszą różnice zdań w innych kwestiach: Iraku, stosunku do USA czy do projektu europejskiej konstytucji.
...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]