Reklama

Ładowanie...

Nieznana przyszłość II wojny

31.08.2003
Czyta się kilka minut
64 lata temu, 1 września o 4.40 rano dwa dywizjony niemieckich bombowców zrównały z ziemią Wieluń, niewielkie miasteczko 20 km od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej, dziesiątkując jego mieszkańców. Dopiero 5 minut później pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień na Westerplatte. Tym samym II wojna światowa - wbrew temu, co uczono nas przez dziesiątki lat - nie zaczęła się od starcia militarnego, lecz od terrorystycznego nalotu na pozbawione znaczenia wojskowego miasto.
Ruiny zabudowań szpitalnych w Wieluniu, 1939 r. Fot. M. Grabczak
N

Nalot na Wieluń oznacza też, że to atak na polskich cywili w piątek 1 września 1939 r. był początkiem Luftkrieg, czyli wojny w powietrzu. Tymczasem w Niemczech coraz powszechniejsza jest ostatnio teza, że pierwszym etapem - i powodem - Luftkrieg były bombardowania miast niemieckich przez aliantów po 1940 r. Więcej: od kilku lat nasila się w Niemczech tendencja do postrzegania siebie nie jako sprawców, lecz przede wszystkim jako ofiary II wojny światowej i nazizmu. Jednym z jej najnowszych przejawów była m.in. bestsellerowa książka Jörga Friedricha “Pożoga. Niemcy pod bombami 1940-1945" - o spustoszeniu Niemiec przez alianckie naloty (omawiana w “TP" 2/2003). Przejawem zaś w ostatnich dniach najgłośniejszym jest pomysł wybudowania w Berlinie Centrum przeciw Wypędzeniom - a w zasadzie Pomnika Wypędzonych. W efekcie powstaje wizerunek Niemców jako pokrzywdzonych w wyniku wojny...

8575

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]