Reklama

Jak ewoluował mózg

Jak ewoluował mózg

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Choć już 300 tys. lat temu mózg człowieka osiągnął współczesne rozmiary, to dopiero 100–35 tys. lat temu przyjął współczesny kształt – przekonuje zespół niemieckiego paleoantropologa, Philippa Gunza.
Na ciemno zaznaczono obszary mózgu, których rozmiar się zmienił SCIENCE JOURNALS — AAAS
E

Ewolucja kształtu mózgu może mieć związek z „najbardziej ludzkimi zachowaniami”, takimi jak wierzenia religijne czy tworzenie sztuki, które pojawiają się w tym samym okresie.

Członkowie zespołu Gunza w 2017 r. opisali w „Nature” najstarsze skamieniałości zaliczane do naszego gatunku, odnalezione w jaskini Dżabal Irhoud w Maroku, datowane na około 300 tys. lat. Tym razem Gunz i współpracownicy na łamach „Science Advances” dokonali rekonstrukcji mózgoczaszek na podstawie skamieniałości pochodzących z różnych okresów. Okazało się, że pomiędzy liczącymi 100 tys. lat i tymi sprzed 35 tys. lat pojawiają się znaczące różnice: w młodszych mózgoczaszkach okolice czołowe są wyższe, ciemieniowe – bardziej wybrzuszone, potyliczne – bardziej zaokrąglone, a móżdżku – rozrośnięte; całość wygląda bardziej sferycznie. Ponieważ podczas rozwoju mózg i tkanki mózgoczaszki uciskają na siebie (we wczesnym okresie rozwoju), kształt tej ostatniej pozwala wnioskować o kształcie mózgu.

To pierwsze ustalenia paleontologiczne, które sugerują, że w naszym gatunku stosunkowo niedawno doszło do wyraźnych – i prawdopodobnie doniosłych – zmian w budowie mózgu, zapewne wywołanych zmianami genetycznymi. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]