Reklama

Jak czytać literaturę?

Jak czytać literaturę?

15.12.2006
Czyta się kilka minut
Pytanie o to, jak czytać literaturę, mimo wielu dyskusji krytycznych, nadal pozostaje otwarte. Zwykle rozprawia się na ten temat teoretycznie, pomijając realne okoliczności lektury. Z rzadka tylko analizy dotyczą konkretnych przypadków, kiedy dwóch czytelników czyta na różne sposoby ten sam tekst. Jeden z ciekawszych dokumentów, pokazujących gwałtowną polaryzację dwóch - jak mawiamy za Michałem Głowińskim - stylów odbioru, znaleźć można w aktach procesu Oscara Wilde'a.
P

Proces odbył się w roku 1895, pisarz został oskarżony o homoseksualizm, następnie skazany na więzienie w - nomen omen - Reading, skąd wyszedł ze zrujnowanym zdrowiem i reputacją, po czym po kilku latach zmarł opuszczony przez wszystkich. W czasie procesu Wilde,­ nieświadomy czekającego go wyroku, spierał się ze swoim prokuratorem na wszystkie możliwe tematy, w tym także na temat sztuki i jej odbioru. Przytaczam jeden z ciekawszych dialogów, z którego wyłania się dość prosta odpowiedź na pytanie "jak czytać literaturę?".

CARSON: Chciałbym zadać panu kilka pytań na temat listu, który ma pan przed sobą.

WILDE: Proszę.

C: Jest to list, rozumiem, który napisał pan do lorda Alfreda Douglasa [kochanka Wilde'a]?

W: Tak.

C: Gdzie się on zatrzymał, gdy pan pisał ten list?

W: W Hotelu Savoy...

5880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]