Reklama

Ładowanie...

Jak często spowiadać się „generalnie”?

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Lepiej rzadziej niż częściej. Pytanie to dotyka zagadnienia motywu spowiedzi. A te są dwa: z konieczności bądź z pobożności. Konieczność spowiedzi sformułował Sobór Laterański IV (1215 r.), stwierdzając, że wszyscy wierni "powinni osobiście przynajmniej raz w roku wiernie wyznać swoje grzechy własnemu kapłanowi". Sobór Trydencki (1545--63) sprecyzował, iż kapłanom "mają być przedstawione wszystkie grzechy ciężkie". Normę tę powtarza Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 989) i Katechizm (1457): "Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie".
A

A co z powszednimi? O tych Sobór Trydencki mówi w następujący sposób: "Powszednie zaś grzechy, które nas nie pozbawiają łaski Bożej i w które częściej upadamy, można przemilczeć bez winy i odpokutować innymi środkami". Nie mamy obowiązku ich wyznawać, a ich zgładzenie dokonać się może poza aktem rozgrzeszenia sakramentalnego. Można o nich powiedzieć w konfesjonale, ale będzie to bardziej akt pobożności niż sakramentalna konieczność.

Wróćmy do spowiedzi generalnej. Podstawowa zasada dotycząca spowiedzi mówi, że grzechów ciężkich raz wyznanych i odpuszczonych w sakramencie nie należy powtórnie poddawać "władzy kluczy". Tak więc spowiedź generalna na pewno nie polega na ponownym wymienieniu jak największej liczby grzechów. Przypominanie ich na nowo Bogu jest niejako dowodem na wątpliwości względem Jego miłosierdzia, dlatego spowiedź generalną należy stanowczo...

3069

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]