Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Powroty do przeszłości

Powroty do przeszłości

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Ataki na posterunki i więzienia, zamachy bombowe przeciw cywilom: związani z Al-Kaidą iraccy ekstremiści coraz mocniej uderzają w irackie państwo. Konflikt szyicko-sunnicki w Iraku podgrzewa dodatkowo wojna w sąsiedniej Syrii.
Właściciel kawiarni w Kut (160 km od Bagdadu) sprząta po zniszczeniach, jakie spowodował wybuch bomby na pobliskiej ulicy, 16 czerwca 2013 r. Fot. Karim Kadim / AP / EAST NEWS
O

Ostatni poniedziałek lipca okazał się w Iraku dniem niezwykle krwawym: dziesiątki cywilów zginęły, gdy w kilku miastach wybuchły samochody-pułapki. W ciągu zaledwie godziny w samym tylko Bagdadzie eksplodowało co najmniej jedenaście takich bomb, rozmieszczonych w różnych punktach w dzielnicach zamieszkanych przez szyitów: na placach targowych, parkingach, przed szpitalem. Najwięcej ludzi zginęło w Sadr City, wielkiej dzielnicy szyickiej biedoty w północno-wschodnim Bagdadzie: świadkowie opowiadali, że niewielki bus wjechał tam w grupę pracujących na dniówki robotników – którzy jak co dzień rano czekali na potencjalnych pracodawców – po czym eksplodował.
Tego dnia bomby wybuchły również w innych miastach: w Mahmudiya na południe od stolicy, w Kut, Samawie i Basrze – to tereny szyickie; szyci stanowią większość ludności Iraku. Ponadto bomba wybuchła w mieście Tikrit, zamieszkanym...

8881

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]